İçeriğe geç

Makarna Edebiyatına Son Ver

makarna16 Haziran Pazar günü gerçekleşen Kazlıçeşme prodüksiyonunda mikrofon uzatılan zavallı bir kadıncağızın iki kelamı alınıp, artan bir hızla eğlence malzemesi yapılıyor.

“Adamın oturduğu yerlerindeki keratine dönüşmüş ölü hücreler olmak”

#direngezi ruhu bu değildir!

Sadece o kadıncağızla değil, AKP mitinginde mikrofon uzatılmış amcalarla, teyzelerle, tüm insanlarla alay etmek, onları aşağılamak, onları ‘ötekileştirmek’tir. Bu ötekileştirmenin meşrulaştırılabilecek bir yanı yoktur. 20 gündür yüksek sesle “hayır” diye bağırdığımız faşist yaklaşımlardan da bir farkı yoktur.

#direngezi ruhu bu değildir!

Bu eğitim sisteminde, bu sosyal düzende, bu medya karşısında BİR ÇAPULCU kolay yetişmiyor. Akşamdan sabaha tüm ülkenin bizi anlamasını, bizimle hemfikir olmasını beklemek fanteziden öteye gidemez.

Mitinglerde gördüğün ya da görmediğin o insanlar neden böyle oldular, bunu sorgula. Onları bu hale getiren sosyal düzensizlikleri/eşitsizleri yargıla. Onları bir paket kuru gıdaya, bir torba yakacağa muhtaç bırakan ekonomik sistemi tartış. Onlara, onların anlayacağı dilden, en basit kelimeleri özenle seçerek,  #direngezi ruhunun ne olduğunu anlat.

Onlar farkında bile olan olmadan, #direngezi hareketinin onların haklarını da nasıl savunduğunu göster.

#direngezi ruhunun, siyasi partisi, önderi, lideri, ırkı, dili, dini, mesleği, cinsiyeti, cinsel tercihi, kıyafet tüzüğü yoktur. Sadece İNSAN der. TÜM İNSANLARIN özgürlüğü ve eşitliği için vardır.

Zeka seviyen, eğitim seviyen, entelektüel birikimin seni, o mitingdekilerden daha fazla İNSAN yapmaz.

Ama alternatifsiz bilgi kaynağımız sosyal medyada yaptığın paylaşımlar, seni #direngezi hareketinde eleştirdiğin İNSAN(lar) kadar faşist yapabilir.

Halkı kutuplaştıran bu oyunun bir parçası olma.

Paylaşım yapmadan önce dur ve 2 dakika düşün!

Kategori:Apolitik

9 Yorum

 1. turgay turgay

  Fulsen hanıma teşekkürler gezi ruhu daha iyi anlatılamazdı bence. Gezi ruhunu temsil ettiklerine savunduklarına inanan arkadaşlarımın okumasını tavsiye ederim. Hep dediğim gibi savunduğunuz düşünceyi yalanla desteklemeye ihtiyaç duyuyorsanız şayet karşısına dikildiğiniz ve değişmesini istediğiniz düşünceden bir farkınız yok demektir.

 2. Honda Civic Honda Civic

  80 lerde kenar mahalleli bir çocuktum. Büyüklerin en büyük eğlencelerinden biri de ufak çocukları kavga ettirmekti. Önce kurban olacak çocuklar seçilir ve sözle gaza getirip kavgayı başlatmaya çalışırlardı. Eğer çocuklar kavgaya yanaşmazsa birbirlerinin üzerine itekleyerek çocuklar çarpıştırılırdı. Bir de bakmışsın 1 dakika sonra çocuklar kan davalı gibi kavga ediyorlar. Çocukken böyle bir hata yapmak gayet normal. Fakat eşşek kadar olduktan sonra bile birileri seni arkadan itekleyerek kavga ettirebiliyorsa kafanı geri çevirip n’oluyo lan demeni tavsiye ederim. Bu ülke kavgayla bir yere gelecek olsaydı 70 lerde gelirdi. O dönemin insanları şimdiye göre çok daha kültürlü ve aydın insanlardı.

 3. son destina son destina

  buram buram cehalet kokan bir yazı…

 4. Ulas Ulas

  Bu konu için artık çok geç. Çünkü şu anda yaşanan şey herhangi bir siyasi mücadele değil, Ortaçağ Avrupa’sında yaşanana benzer türden bir din savaşı. Türkiye özelinde soğuk iç savaş olarak geçiyor. Ötekileşme aşamasını çoktan geçtik biz. Artık düşmanız onlar ile. Bu paylaşımlar ise tıpkı 2. Dünya Savaşı döneminde çıkan ABD yapımı çizgi filmlerdeki Japon askeri tiplemeleri, ya da propaganda posterlerinde Japonya’yı temsil eden karakter “Tokio Kid” gibi. Düşmanın budur; aptal, aşağılık yaratığın tekidir. Eğer normal bir siyasi mücadele olsaydı dediğiniz doğruydu, biz onların da hakkını savunurduk. Amma velakin karşımızda bizi cihat edilecek kafirler olarak gören bir kitle var ve liderlerine kalçadaki bir kılın kalçaya bağlı olduğu kadar bağlılar. Şu var ki bir gün gerçek manada çatışmaya başlayacağız. Sonunda kim yener, ülkeyi ikiye bölüp biri laik biri dini 2 devlet içinde mi yaşarız, bir grup diğerini ülkeden mi kovar bilemem ama sonumuz maalesef kesinlikle bu

  • saçma sapan faşist bir yorum..fulsen olaya gayet insan merkezli yaklaşmış siz ise saflar yapalım savaşalım diyorsunuz. nasıl bir ekosisteminin biyolojik organizmasısınız bilmiyorum ama geziciler akılllı, erdemli ve soylu karşı ise taraf götkılı, cahil.. benim bildiğim parkta her kesimden insan vardı, dincide solcuda beraberdi.. beğenmediğin o götkılı cahil dincinin kızı belki gezide eylemdeydi.. bu kadar savaş meraklısı olan zatışahaneniz acaba bu ülke için canını veren şehitlere gezi eyleminin onda biri duyarlılığı gösterdi mi?.. gezi eyleminin sınıfsız çevre ve özgürlükler ruhuna katılıyorum ama muhalifetin katalizörü ile mutant canara evrilmiş gezi pervasızlığına hayır diyorum. Neoconvari ya bizdensin ya onlardansın ikileminide gazı yeme sonucu oluşan patalojik paranoyaya bağlıyorum. “Seninle aynı fikirde olmadıklarını söyleyenlerden korkma, seninle aynı fikirde olmayıpta bunu söyleyecek cesareti olmayanlardan kork.”

 5. Evet çok haklı bir yazı ama bunu dalga geçmekten öte anlamamız ve anlatmamız kitlenin profili nedir sorusunun cevabı olarak paylaşmayı tercih edenlerdenim. yoksa kimsenin eğitimini, zeka seviyesini sorgulamak değil amaç, asıl bu şekilde onların oraya götürülüp bu hale getirilmesine de karşıyım. Başbakanımızın da dediği gibi; Teyzemde sandıkta gösterebilir düşüncesini, neden oralara sürüklenip orada gösterme gerekliliği hissettiriyorlar ? Benim babaannem, dedem var , oradakiler onlarda olabilirdi…onları da bu şekilde görseydim üzülürdüm, uyarırdım, ve onları bu şekilde gösterilmesine sebebiyet veren asıl kişi ve kişileri suçlardım. Duyarlı olalım ama aynı zamanda her şeye objektif de bakabilmeliyiz. Dalga geçmek için değil ama başka ne düşünceler , ne görüşler var ? daha kimlerle konuşmamız gerekir onlara nasıl anlatılmalı ?bunları görebilmek adına paylaşılabilir. Ayrıca tekrar yazı için teşekkür ederim, güzel bir yazı…

  • koç gibi ,tusiat gibi sömürücülerin ,faşistlerin gezi eylemine destek vermeleri düşündürücüdür.
   sadece bunlar değil, bu eylemler bu kadar basit, insancıl değil. bir takım kazanımları karşı devrimle geri alma girişimi. hazmedememe. ben şimdiye kadar hiç bir partiyi desteklemedim. güzel iş yapanlarıda takdirle karşılarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: